پروفیل استیل

پروفیل استیل به مقاطعی فلزی مربع یا دایره ای شکل گفته می شود که در ابعادی معین به یک شکل هستن . و با توجه  به جنس و استحکام آنها کاربرد بسیاری در صنایع دارد. آلیاژ موجود در استیل باعث به وجود آمدن یک سطح سخت و یکپارچه در برابر زنگ زدگی آن می شود.

خصوصیات پروفیل استیل

  1. مقاوم در برابر خوردگی و حرارت
  2. ظاهر جذاب و زیبا
  3. قابلت بازیافت
  4. عمر طولانی و مفید
پروفیل استیل

پروفیل استنلس استیل چگونه ساخته می‌شود

پروفیل استیل نیز همانند سایر پروفیل‌های فولادی به دو روش مستقیم و غیرمستقیم ساخته می‌شود. ابتدا کویل ورق فولاد ضدزنگ که گرید و سایز آن بر اساس نیاز انتخاب شده است روی خط تولید باز شده، در طول موردنظر برش می‌خورد و به‌صورت شیت در می‌آید ، مرحله بعدی، استفاده از دستگاه رول فرمینگ است. شیت فولاد ضدزنگ که نواربری شده، وارد این دستگاه می‌شود و لبه‌های آن با عبور با تعدادی غلتک در ابعاد متفاوت، به یکدیگر نزدیک می‌شود. سپس روی لبه‌هایی که به یکدیگر نزدیک شده‌اند جوشکاری ( لیزر یا آرگون ) انجام می‌شود تا به شکل پروفیل موردنظر دربیایند. در انتها نیز پروفیل‌های مورد نظر معمولا در طول‌های 6 متری برش می‌خورند. در روش غیرمستقیم، ماده اولیه تولید پروفیل استیل، لوله استیل درزدار است که توسط دستگاه پرس، به شکل قوطی پروفیل در می‌آید.

 چند نوع پروفیل استیل وجود دارد

همانند سایر پروفیل‌ها، انواع پروفیل استیل نیز بر اساس جنس، وزن، سطح مقطع و کاربرد تقسیم‌بندی می‌شود. از نظر ابعادی، پروفیل‌های استیل مربعی و مستطیلی در سایزهای متنوعی در بازار موجود هستند.

پروفیل استیل دکوراتیو

به این نوع پروفیل، پروفیل استیل درزدار نیز می‌گویند و در ساخت آن از انواع مختلف فولاد ضدزنگ استفاده می‌شود. ضخامت ورق استیلی که در ساخت این نوع پروفیل استفاده می‌شود، معمولاً پایین است؛ چرا که بیشتر کاربرد تزیینی آن را مدنظر قرار می‌دهند. علت اصلی کاربرد پروفیل استیل دکوراتیو در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌، سطح صاف و صیقلی آن و مقاومتی است که در برابر تغییرات جوی از خود نشان می‌دهد. قوطی استیل همان پروفیل استیل با سطح دایره و مربع است که محصولات مشابه دیگر آن چون نبشی و تسمه، با پروفیل استیل طلایی ساخته می‌شوند که با توجه به سطح مقطع، شکل، ظاهر و اندازه، اسامی آن‌ها باهم متفاوت است. اما جنس همه آن‌ها از آلیاژ استیل است.

پروفیل استیل دکوراتیو

پروفیل استیل 201

این نوع پروفیل از فولاد ضدزنگ گرید 201 ساخته ‌شده است. از آنجایی که مقاومت این نوع فولاد در برابر شرایط محیطی سخت نسبت به دیگر انواع استنلس استیل پایین‌تر است، بیشتر در ساخت درب و پنجره و محیط‌هایی استفاده میشود که احتمال زنگ زدن و خوردگی پایین‌تری دارند. مهم‌ترین مزیت این نوع پروفیل، قیمت پایین‌تر آن نسبت به دیگر انواع پروفیل استیل است.

پروفیل استیل 304

پرکاربردترین نوع پروفیل استیل بوده و در بازار به وفور یافت می‌شود. علت اصلی محبوبیت پروفیل استیل 304، قابلیت فرم‌دهی و جوش‌پذیری بالای آن است. همچنین به دلیل خواص مکانیکی و شیمیایی فولاد ضدزنگ 304، بیشتر در موارد زیر کاربرد دارد:

  • صنایع لبنی و غذایی
  • ساخت وسایل آشپزخانه
  • ساخت تجهیزات پزشکی
  • ساخت سازهای موسیقی
  • حمل‌ برخی اسیدها و مواد شیمیایی خاص

پروفیل استیل 316

این نوع گرید پروفیل به دلیل مقاومت بالای استیل 316 در برابر خوردگی و حرارت، بیشتر در صنعت کاربرد دارد. از جمله کاربردهای پروفیل استیل 316 می‌توان به صنایع کاغذ، آب‌معدنی، غذا، صنایع شیمیایی و هوافضا اشاره نمود. هر کدام از انواع پروفیل‌های 304 و 316 دارای یک گرید جانبی هستند که به دلیل کربن پایین (Low Carbon ) یک حرف L به انتهای نام آن‌ها اضافه شده است. پروفیل‌های استیل 304L و 316L به دلیل کربن کمتر، قابلیت فرم دهی و جوش‌پذیری بالاتری دارند.

پروفیل استیل U و Z

پروفیل‌های استیل با سطح مقطع باز نیز کاربردی مشابه پروفیل‌های ساخته‌شده از فولاد معمولی دارند. این پروفیل‌ها با سطح مقطع U و Z ساخته‌شده و در ساخت درب، پنجره و سقف کاربرد دارند.

وزن پروفیل استیل چگونه محاسبه می‌شود

برای محاسبه وزن پروفیل استیل، می‌توان از کاتالوگ سازنده، جدول وزنی استاندارد مورد استفاده در تولید یا مطالعه مقاله جدول وزن پروفیل که تفاوتی با جدول وزن پروفیل استیل ندارد، 

 چگالی فولاد ضدزنگ 304، برابر با 7.7 گرم بر سانتی‌متر مربع و چگالی فولاد ضدزنگ 316 نیز 7.8 گرم بر سانتی‌متر مربع و مشابه با فولاد معمولی است.

قیمت پروفیل استیل

پروفیل‌های استیل موجود در بازار عمدتا از کشورهای چین و تایوان وارد می‌شوند. به دلیل این‌که قیمت آن‌ها به نرخ ارز وابسته است، معمولا از سایر پروفیل‌های معمولی قیمت به‌مراتب بالاتری دارند. قیمت پروفیل استیل زمانی برای شما به‌صرفه است که استفاده از آن در پروژه‌تان توجیه اقتصادی داشته باشد.

قوطی استیل

نوعی از پروفیل استیل وجود دارد که سطح مقطع آن به شکل دایره و یا مربع می باشد . اگر سطح مقطع دایره باشد محصول به دست آمده لوله است، محصولات استیل از جمله، لوله استیل، میلگرد استیل، ورق استیل، نبشی استیل،پروفیل استیل ، قوطی استیل، تسمه استیل و … بر اساس نوع شکل و کاربرد آن نام گذاری شده است،اما جنس همه آن ها آلیاژ استیل می باشد و نحوه تولید هریک متفاوت است و در برخی موارد تعدادی از مراحل پروسه تولید مشابه یکدیگر می باشد. ورق استیل مبنای تولید برخی از محصولات می باشد، قوطی، پروفیل و لوله استیل در ابتدا به شکل رول های ورق بوده و طی اقدامات لازم و به وسیله دستگاه های مختلف تبدیل به محصولات مورد نظر می شود.  

قیمت پروفیل استیل

www.iranstainless.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران استینلس