نبشی استیل

عموما پروفیلی که سطح مقطع آن دارای دو ضلع عمود بر هم باشد نبشی نامیده می شود و یکی از مهم ترین ملزومات که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های صنعتی و عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد .

کاربرد نبشی چیست

یکی از اقلام پرکاربرد و پر مصرف در صنعت و صنایع مختلف نبشی است این محصول دارای دو ضلع عمود بر هم میباشد نبشی ها دارای انواع مختلفی هستند و از متریال هایی چون پلاستیک , استیل , آلومینیوم , پی وی سی , چوبی و از مواد پلی آتیلن ساخته می شوند در لاتین نبشی را با اختصار با حروف L نمایش می دهند ، این محصول از لحاظ تولید به دو نوع پرسی و فابریک و از لحاظ ظاهر نیز به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می شوند .

نبشی استیل

نبشی استیل چیست و چگونه تولید میشود

همانطور که در مطالب قبلی با نبشی و مشخصات آن آشنا شدید در اینجا به محتوا و کاربرد نبشی استیل میپردازیم که امروزه درصنایع به دلیل کاربرد ها و مزیت های استفاده ار آن بسیار چشمگیر و مفید واقع شده است. نبشی استیل از فولاد ضد زنگ ساخته شده که از دو نوع استیل 304 و استیل 306 ساخته شده که درجه بندی دارد ، نحوه ساخت نبشی استیل به شیوه ای است که شمش استنلس استیل در مرحله نورد گرم قرار میگیرد وبعد از گرم شدن به داخل قالب های نورد گرم هدایت میکنند .

کاربرد نبشی استیل – لوله استیل

از مزایای و کاربردهای فراوان نبشی استیل میتوان به موارد فوق اشاره کرد:

  • نبشی استیل به دلیل خاصیت ضد زنگ بودن در بسیاری از محیطهای عموم مانند فروشگاها و انبارهایی که دارای قفسه هستند میبینید که با نصب قفسه ها عمر طولانی خواهند داشت .
  • نبشی از جنس استیل دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی هست ، که سبب شده از آن در پل ها، برج های مراقبت ، میز و صندلی و… وهمینطور در محیط ها مرطوب و تجهیزات هواپیمایی و دریایی بسیار استفاده میشود .

انواع نبشی استیل – شفت استیل

بال مساوی

این نوع دارای دوبال قائم و هم اندازه  که با حرف L  و یک عدد حک شده دارای بال مساوی می باشد مثلا علامت L400 یعنی ابعاد بالها 400 میلیمتر می باشد .

بال نامساوی

برخی نبشی ها هستند که ابعاد دو بال با یکدیگر مساوی نیستند این نوع مورد مکانهایی است که از بال مساوی نمی توان استفاده نمود ، بال های نامساوی در نقشه های ساختمانی به عنوان مثال L 400 * 300 یعنی اندازه بالها 300 و 400 میلیمتر می باشد .

کاربرد نبشی

همانطور که اشاره شد از مهمترین مقاطعی می باشد که در ساختمان سازی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد از جمله کاربرد نبشی می توان

  • تولید و ساخت خرپا
  • استفاده در دکل های انتقال نیرو
  • انواع قاب های فلزی به کاررفته در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی
  • استفاده از نبشی های 50 تا 150 میل برای اتصال پل به ستون ها
  • اتصال تیرآهن ها به بیم های باربر
  • اتصال ستون ها به صفحات درفونداسیون در ساختمان سازی و صنعت
  • استفاده در سقف های کریمت برای بال بالایی تیرچه نبشی , تسمه یا ناودانی
  • کاربرد نبشی در برخی سازه های دیگر مانند سازه های مرتبط به آسانسورها میباشد .

محاسبه وزن نبشی استیل

وزن نبشی ها را می توان به این روش محاسبه نمود ضخامت نبشی * طول ضربدر اندازه بال ها ضربدر7850  مساوی وزن برحسب کیلوگرم

نبشی استیل

نبشی فابریک و کاربرد آن

نبشی که هنگام تولید آن از فرآیند نورد گرم استفاده می شود نبشی فابریک نام دارد برشکاری , سوراخ کاری و خم این نوع به راحتی انجام میگیرد از کاربرد نبشی فابریک تولید قفسه ها برای نگهداری کالای مورد نظر می باشد .

نبشی پرسی و کاربرد آن

تولید نبشی هایی که از ورق استیل یا آهن می باشند نبشی پرسی نام دارد در تولید آن با عبور ورق نواربری شده از یک خط تولید , شکل دهی انجام می گردد این نوع دارای زاویه داخلی 90 درجه بوده و عموما دارای بال مساوی هستند تنها تفاوت این نوع با نبشی فابریک روش تولید آنها است از نبشی ها در اتصالات تیرآهن به بیم های بار بر و اتصالات ستون به صفحات درفونداسیون ها استفاده می شود .

نبشی اسپیرال و کاربرد آن برای تولید این نوع از ورق سبک با بال مساوی در دو سایز2 در 20 در 20 در  تا سایز 5 در 50 در 50 استفاده می شود معمولا تولید این نوع به صورت گرم است .کاربرد نبشی در این نوع در اتصال مختلف سازه ها , انواع ماشین آلات صنعتی , ساخت اتاق آسانسور ها و….کاربرد دارد.

نبشی پرسی

نبشی پرسی – ورق استیل

در فرایند تولید نبشی به روش پرسی، از ورق فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. ورق فولادی پس از ورود به خط تولید، ابتدا به صورت نوار برش می‌خورد. پس از نواربری، فرایند رول فرمینگ روی ورق اعمال می‌شود. در این مرحله، ورق‌های برش خورده را از بین چندین غلتک و طی چند مرحله، عبور می‌دهند تا لبه‌های ورق به سمت بالا خم شده و در نهایت دو ضلع عمود بر هم ایجاد شود. در آخر هم نوبت دستگاه گیوتین است که نبشی‌های تولید شده را در اندازه‌های 6 یا 12 متر برش می‌زند. تمامی این فرایند در دمای اتاق رخ می‌دهد.

نبشی فابریک

در تولید نبشی فابریک، از بیلت فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. بیلت فولادی را ابتدا حرارت داده و سپس به روش نورد گرم و با عبور از بین غلتک‌های عمود بر یکدیگر، به مرور به صورت ورق درآورده می‌شود.

www.iranstainless.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران استینلس