توری و مش استیل

توری و ورق های پانچ استیل

توری های استیل و ورق های پانچ در صنایع مختلفی استفاده میشود. گستره کاربرد آنها با توجه به ویژگی هایی از جمله ضد زنگ بودن و یا ضد اسید بودن و یا نسوز بودن آنها باعث شده صنایع مختلف از این گونه توری های استیل (مش) و یا ورق های پانچ استفاده فراوانی داشته باشند. بنابر نوع سیال و دمای محیط و میزان خورندگی سیال از طیف صنعتی و ساختمانی تا دکوراسیون و اتاق تمیز دارویی با توجه به طراحی مورد نیاز ضخامت های متنوع و همچنین سوراخ های مختلف در ورق های پانچ میباشد . این ورق در گستره وسیعی از کاربردها از صنایع غذایی ، صنایع شیر ، صنایع دارویی ، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و دکوراسیون مورد استفاده قرار میگیرد .

توری و مش استیل

گریدهای معروف و شناخته  شده انواع توری و ورق های پانچ استیل

 • گروه اول گرید استیل ۳۰۴ ضد زنگ
 • گروه دوم گرید استیل ۳۱۶ ضد اسید
 • گروه سوم گرید استیل ۴۸۴۱ نسوز


گرید اول : توری و ورق پانج استیل ۳۰۴ ( انواع توری و ورق های پانچ استیل )

این گرید از توری ها و ورق های پانچ استیل در مقابل زنگ زدگی مقاوم بوده و سالیان متمادی در محیطهای مرطوب بدون زنگ زدگی و خوردگی ناشی از آب، سالم باقی می مانند. (به دلیل وجود کروم و نیکل )

مهمترین مزیت استفاده از توری ها و ورق های مشبک استیل در محیطهای مرطوب، کاهش دوباره کاری نصب توری و ورق پانچ، کاهش هزینه ریالی، دوام و پایداری آن می باشد.

بیشترین کاربرد این توری ها و ورق های پانچ استیل در مناطق مرطوب و نم خیز مانند شمال ایران می باشد. توری ها و ورق های پانچ استیل ۳۰۴ در صنایع گوناگونی از جمله صنایع غذایی، دارویی، شیلات، پرورش ماهی، صنایع خودرو، صنایع پتروشیمی، صنایع فیلترسازی و بطور کلی در صنایعی که مواد اسیدی بر روی توری و ورق پانچ استفاده نمی شود، کاربرد فراوانی دارد.

این دسته از توری ها و ورق های پانچ (در ورق های پانچ بستگی به ضخامت و چشمه دارد) به وفور در بازار موجود می باشد و بیشترین واردات آن در حال حاضر از کشور چین می باشد. گاهی موارد ورق های پانچ در ایران تولید و عرضه می شود. لازم به ذکر است تعداد سوراخهای ورق پانچ بصورت کم سوراخ و پر سوراخ تولید و عرضه میشود، بدیهی است ورق پانچ پر سوراخ غالباً وارداتی بوده و قیمت بیشتری نسبت به ورق پانچ کم سوراخ دارد.

لازم به ذکر است توری های استیل وارداتی از کشور چین با کیفیت های متفاوتی می باشد. که بازرگانان محترم متناسب با نیاز و بودجه مشتری های ارجمند توری های استیل را وارد و عرضه می نمایند.

البته ممکن است با توجه به موارد خاص توری های از کره، ژاپن و سایر کشورها نیز وارد و موجود باشد‌. که صحت این موضوع معمولاً با برچسب و لیبلی که بر روی یک رول یا طاقه توری نشان داده می شود مشخص می شود و البته راه های دیگری برای شناسایی کشور سازنده توری استیل نیز وجود دارد.

لازم به ذکر است معمولا هر رول توری ۳۰ متر طول داشته و دارای عرضهای متفاوتی می باشد:

 • ۱ متر
 • ۱.۲۰ متر
 • ۱.۳۵ متر
 • ۲ متر

همچنین با توجه به نیاز مصرف کننده و استاندار موجود، توری های استیل دارای مفتول هایی با ضخامت های متفاوت هستند. و در مورد ورق های پانچ، ابعاد ورق های مشبک استیل معمولاً ۱*۲ بوده و سوراخ ها نیز متفاوت می باشند. با توجه به اختلاف قیمت در انواع توری و ورق های پانچ استیل باید در خرید توری و پانچ استیل موارد ذیل مد نظر خریداران محترم قرار بگیرد.

توری و مش استیل

فاکتورهای مهم در خرید توری استیل

 1. نوع جنس استیل ( ۴۸۴۱-۳۱۶-۳۰۴(
 2. مش توری چند می باشد؟
 3. ضخامت مفتول توری چند می باشد؟
 4. توری چند میکرون می باشد؟
 5. عرض توری مورد نیاز چند می باشد؟
 6. مقدار مورد نیاز؟

بعنوان مثال

 • توری استیل با جنس ۳۰۴
 • با مش ۴۰
 • مفتول ۱۸ صدم
 • ۴۵۰ میکرون
 • عرض ۱ متر

ضایعات استیل

در برخی موارد دسترسی به این اطلاعات به هر دلیل ممکن نیست، لذا باید:

۱- تعداد سوراخهای توری را در هر یک سانت و یا در هر یک اینچ شمارش و به اطلاع فروشنده رساند.

لازم ذکر است در توری های دولابافت ویا جناقی باید تعداد رشته های مفتول توری که از کناره توری خارج شده است را به اندازه یک سانت و یا  یک اینچ شمارش و به اطلاع فروشنده رساند.

۲- ارسال تصویر و یا نمونه توری به فروشنده.

موارد مهم در خرید ورق پانچ استیل

 1. نوع جنس ورق پانچ ( ۴۸۴۱-۳۱۶-۳۰۴)
 2. ضخامت ورق پانچ
 3. چشمه و یا سوراخ ورق مشبک و یا پانچ
 4. نوع چشمه به چه شکلی باشد؟ (دایره، مربع، لوزی، ستاره و)
 5. کم سوراخ و یا پر سوراخ
 6. ابعاد
 7. تعداد

گرید دوم : توری و ورق پانج استیل ۳۱۶ ( انواع توری و ورق های پانچ استیل(

این گرید از توری و ورق های مشبک استیل به دلیل خاصیت مقاومت در برابر اسیدها و خوردگی های ناشی از مواد اسیدی مورد توجه خریداران و مصرف کنندگان محترم قرار می گیرند.

توری و ورق های مشبک استیل با گرید ۳۱۶ ضمن مقاومت بالایی که در مقابل آب دارند جهت جلوگیری از زنگ زدگی، مقاومت و پایداری بالایی در برابر محیطهای اسیدی نیز دارند.( به دلیل وجود کروم، نیکل و مولیبدن)

توری و ورق های پانج استیل ۳۱۶ با توجه با کاربرد خاصی که دارند و همچنین قیمت بالاتری که نسبت به توری و ورق پانج استیل ۳۰۴ دارند، مانند توری و ورق پانچ استیل ۳۰۴ ، به وفور در بازار موجود نیست.

این توری ها نیز معمولاً از کشور چین وارد می شوند و داستانی مشابه توری استیل ۳۰۴ را دارند با این تفاوت که ضمن خاصیت ضد زنگ بودن، ویژگی ضد اسید بودن را نیز دارند و همچنین پرواضح است که قیمت آن بیشتر از توری استیل ۳۰۴ می باشد.

کاربرد و مصرف این گروه از توری های استیل ۳۱۶ بیشتر در صنایعی که سیالات و مواد خورنده دارند استفاده می شود. از جمله صنایعی که از این توری های استیل ۳۱۶ استفاده می کنند صنایع شیلات، رنگ سازی، پتروشیمی، صنایع غذایی، دارویی و سایر صنایع را می توان نام برد.

باتوجه به مواردی نیاز می شود توری ها و یا ورق های پانچ تولید و تهیه شوند. که ساخت و تهیه این گونه موارد بستگی به مقدار، ضخامت، نوع چشمه توری و پانچ استیل دارد.

توری های استیل به دو روش بافتنی و جوشی تهیه و ساخته می شوند. توری های استیل (مش) بافتنی  می باشند و توسط دستگاه های مربوطه تهیه می شود. برخی از توری ها با توجه به ضخامت مفتول، چشمه و ابعاد به صورت جوشی تهیه می شود.

به غیر از توری و ورق های پانچ استیل، متریال های دیگری از جمله آهن، گالوانیزه، فولاد، برنج، آلومینیوم و غیره نیز در تهیه و ساخت  انواع توری و پانچ سهیم هستند.

فروشگاه اتصالات استنلس استیل شرکت ایران استنلس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران استینلس